mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri Güveler evimizin ve tahıl ambarlarının korkulu rüyasıdır. Yapı olarak kelebeğe benzeyen küçük vücut yapıları olan hayvanlardır ve kontrolleri zordur. Bu konuda mutlaka ilaçlama firması ile çalışılmalıdır.Güveler yapı olarak kanatlı hayvanlardır. Kanatları üzeri tüylü ve pulludur. Dış görünüş olarak kelebeğe benzerler fakat kelebek değiller. Güveyi kelebekten ayıran en belirgin özelikler şunlardır.

Güvelerin kanatları pullu ve tüylüdür. Renkleri mat ve saklanmak için bulunduğu ortama göre ayarlarlar, güvelerde antenler tırtırlı olup çok hızlı çalışan bir radar sistemine sahiptirler.mersin böcek ilaçlama yöntemleri

Kelebeklerde ise bu olay farklıdır. Kelebekler, güvelerin tersine parlak ve canlı renklere sahip kanatları tüysüz ve antenleri düz bir yapıdadır.

Güveye evlerde, deri fabrikalarında, kumaş fabrikalarında, ipek böceği imalathanesinde ve hububat ve tahıl ambarlarında olmak üzere birçok ortamda rastlamak mümkündür. Güve türleri genelde otçuldurlar. Ama bazı türleri hayvansal dokulardan beslenirler. Güveler tahıl ambarlarında ve ekinlere bulaştığı zaman tahıl tanesinin içini boşaltarak tahılları verimsiz yapmaktadır. Güvelerin diğer çeşitleri ise evdeki yün, halı, kaşmir, deri, ve ipekleri yerler. Güve evdeki kullandığımız eşyalarımızı tahrip ettiği için sevilmeyen bir haşere türüdür. Güve bulunan ekinler ve tahıl ambarları mutlaka en kısa zamanda ilaçlanmalı aksi takdirde çabuk ürediği göz önüne alınarak vereceği tahribatı düşünün. Bir zaman sonra bakılır ki güve ortamda sağlam hiçbir tahıl tanesi bırakmamış. Evlerde güve bulunduğunda mutlaka en etkin ilaçlama servisine başvurulmalı yoksa güve evimizde ki elbiselerimizden tutunda yün, kıl, tüy, ipek, kaşmir, halı, kumaş gibi maddeden oluşan her türlü eşyayı kemirerek yerler. Güve larvasını elbiselerin iç kısımlarına, yaka altlarına, koltuk altlarına, dikiş diplerine bırakır. Güve, larvalarını bırakırken bir koza örerek bu koza içine bırakır. Güve ilaçlaması yapıldıktan sonra ortamdaki güveler ölür. Bu haşere için ilaçlama yapılırken mutlaka periyodik ilaçlama olmalıdır.

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

Güveler üremek için mutlaka çift taraflı cinsiyete ihtiyaç duyarlar. Bir defa çiftleştikten sonra yılda 4-5 defa döl verirler. Bu oran güvenin yaşadığı ortamın sıcaklığına bağlı olarak değişir. Soğuk havalarda daha az yumurta bırakarak yılda 1 defa üreyebilir. Güve larvası yumurtadan ortamın sıcaklığına bağlı olarak minimum 1 hafta maksimum 4 hafta içinde yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan larvalar 5 – 6 hafta içinde kelebek haline gelerek zararlı olur. Güveler beslenecek bir şey bulamadığı zaman kendilerine bir koza örerek koza içinde uzun müddet beslenmeden durabilirler.

GÜVELER İLE ALAKALI AKLA GELEN SORULAR

1- GÜVE NASILDIR?

Güve; küçük, uçuşan, kanatları pullarla kaplı boyları 1cm geçmeyen zararlı bir haşere türüdür. İnsanı ısırmaz fakat besinlerimize ve eşyalarımıza zarar veren böceklerdir.

2- GÜVE NERDE BULUNUR?

Güveler beslenebildikleri her ortamda bulunurlar. Bunlar deri depolarında, halı fabrikalarında, halı mağazalarında, büyük mağazalarda, tahıl ve ekin tarlalarında, büyük silolarda, arpa ve buğday depolarında ve ev ortamlarında bulunur.

3- GÜVELER İNSANI ISIRIR MI?

Güveler insanı ısırmaz çünkü Kan emmeyi sevmezler. Bunlar insandan korktukları için insana pek fazla yanaşmazlar. Genellikle besinlerini diğer maddelerden aldıkları için buna gereksinim duymazlar.

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

mersin böcek ilaçlama yöntemleri

4- GÜVE NASIL VE NE KADAR ÜRER?

Güvelerin üremesi yaşadığı ortama ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak değişir. Yılda 1 kez çiftleşirler. Fakat ortamın sıcaklığına ve besin bolluğuna bağlı olarak yılda en az 1 en çok 5 defa ürer.

5- GÜVELER TAHIL AMBARINA NERDEN BULAŞIR?

Güveler genellikle ekin tarlalarında ekinlerden beslenmesi esnasında ekin taneleri üzerine yumurta bırakır. Hasat ile depolara taşınan güve yumurtaları uygun sıcaklığı bulduğunda hemen yumurtadan çıkarak hemen göreve başlarlar.

GÜVE İLE MÜCADELE NASIL YAPILIR?

Güveler ile mücadelede ortamına bağlı olarak ve bulunma türüne bağlı olarak ilaçlama yapılmalı. Tarlalarda ve ekin üzerindeki güveler açık havada olduklarından bunlara yapılan ilaçlama farklıdır. Depo ve silolardaki ilaçlama şekli ve ilaçlar farklıdır. Fakat ev ortamında bulunan elbise güvesi ve halı güvesi türleri farklıdır bunlarda ise daha farklı yöntemler uygulanır. İlaçlama yapılırken mutlaka güvenin türüne ve bulunduğu ortama göre ilaçlar seçilmeli. Güve ile mücadele halk arasında farklı yöntemler kullanılır. Fakat hiç biri kalıcı bir etki bırakmaz.

Eğer biz mutfak eşyaları, giyim ve gıda otlayan yerlerde yer bile yaşam bilinen güven, sağlık tehdidi ile kelebek benzerliği kullanılmaz. Maddi hasar güven, en küçük titreşimlerin bile kaçıp saklanmak ve duygu sebebiyet veren. Bir birey bu tür güveler daha iyi gizlemek için kaçmak için yakalamaya çalışıyor gibi.

Hava sıcaklığına göre üreme kelebekler ve beslenme durumu yumurtlama değişir. Yeterince iyi bir ortam beslenen 5-6 kez üretilen güveler. Güve yumurta yumurta içinde olgunlaşır 1 hafta 15 gün ortalama. Yetişkin 1 ay güveler hakkında yumurtadan yavru çoğalırlar olur.

GÜVE ÇEŞİTLERİ;

HALI GÜVESİ

, Yün ve pamuklu mallar kabarık, giyim, bilinen ile ortak halı güvesi zarar öğeleri halı. Halı halı, ipek elbise ve deri ürünleri yumurta aralarında kullanılmayan mal güve. Eğer önlem halı alınırsa kelebeklerin hızla çevreye yayıldı.mersin böcek ilaçlama yöntemleri

TAHIL GÜVESİ

Gıda tahıl güvesi bu tür beslenir. Genellikle tahıl ambarı tahıl güveleri görülen büyük zarar bitkileri yapabilirler. Hızla tane üreyen güve yumurta, tahıl ve bitki, daha alıyorlar.mersin böcek ilaçlama yöntemleri

DERİ GÜVESİ

Deri cilt güven, deri eşyalar, yerler sık görülen mal satan ile beslenir. Ev deri koltuk bulunur ve deri giysiler ve haşere bu tür eylem de deri eşyalar işe yaramaz kısa bir zaman içinde işlenecek kirlenmiş evinize karşı alınır.mersin böcek ilaçlama yöntemleri

Haşere her türlü profesyonel hizmet haşere kontrol edilmelidir. mersin böcek ilaçlama yöntemleri ilaçlama böcek böcek ve kısa sürede haşere yöntemleri sorununuzu çözmek için ilaçlama karşı kullanılır. Tüm gerekli onayları ile sağlık bakanlığı, şirketimizi 24 saat 7 gün hizmet etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

HEMEN ARA