böcek

böcek

böcek erginler 10-15 mm boyundadır,dişiler erkeklerden daha kısa boydadır. Çogunlukla rengi açık sarımsı kahve renktedir pronotum üzerinde uzunluğuna iki kalınca koyu leke mevcut olup diğer türlerden ayrılır.

Yaşam Evreleri
Hamamböcekleri içerisinde en hızlı üreyen türdür.. Yumurta paketi 7-9 mm boyunda,4 mm enindedir. Dişilerde nimf evresi 40-60 günde gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün sürmekte ve altı veya yedi gömlek değiştirmektedir. Erginlerin hayatı sıcak ortamda 3-4 ay kadar, soğuk  ortamda ise 5-8 ay kadar sürmektedir.

Barınma Alanları
Alman Hamamböceği diğer türlerdeki gibi insanların bulunduğu yerler, oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler,gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda depolan ve benzeri yerlerde bulunurlar.

Korunma İpuçları
Bu tür hamamböcekleriyle mücadele uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir.Sayılarının daha fazla artmaması üremelerinin kontrolünün ele alınması için yaşam alanları ve yuvaları belirlenmeli ve en uygun yöntemle bu sorun en sağlıklı biçimde çözümlenmelidir.MERSİN BÖCEK İLAÇLAMA gibi haşere ilaçlama konusunda uzman bir firmadan destek alınması gereklidir.

Amerikan Hamam Böceği

böcek

böcek

Fiziksel Özellikleri

Büyük,kırmızımsı kahve renkte,tamamen gelişmiş kanatlara sahip bir türdür.Erginler, 35 – 50 mm boyundadır.Dişilerin kanatlan abdomenin sonunda bulunan halkaya kadar uzanır, alt tarafından bir karina ve bunun yanında uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

Yaşam Evreleri
Dişiler çiftleşmelerinin ardından yumurta paketlerini dolaştıkları ve sıcaklığını yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler, çoğunlukla yumurta paketleri bırakıldıktan 3-12 hafta sonra ortaya çıkarlar. Altmış adetten fazla yumurta paketi bırakmakırlar.Erginlerin ömürleri bir yıl kadardır bu süre serin yerlerde iki yıla kadar çıkabilmektedir.

Barınma Alanları
Amerikan Hamamböceği ‘ne lokantalarda, evlerin mutfak bölümlerinde,pastanelerde,gıda depoları ve ambarlarında, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonlar içinde çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında,gemilerde,bodrum katlarından başlanarak üst kata kadar her yerde bulunmaktadır. Bazen lağımlarda,kanalizasyon içinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

Korunma İpuçları
Amerikan Hamamböceği ‘nin bazı virüs,bakteri ve nematod çeşitlerinin vektörü olduğu incelenmiş ve tespit edilmiştir.Biran önce haşere ilaçlama konusunda sağlıklı çözümler sunan MERSİN BÖCEK İLAÇLAMA gibi profesyonel bir firmadan destek alınması gerekmektedir.

Şark Hamamböceği

böcek

böcek

Fiziksel Özellikleri

Dişiler siyahımsı koyu kahve renkte olup,erkekler koyu kırmızımsı kahve renktedir. Erginlerin boyu 13-30 mm arasındadır.Erkeklerde ön kanat abdomen’in sonuna kadar ilerlemekte dişilerdeyse ön kanat iyice küçülmüş durumdadır.

Yaşam Evreleri
Şark Hamamböceği 1–1,5 cm uzunluğunda parlak siyah renklidir.Bu türde Erkeklerde iki adet kahve renkli kanat vardır dişiler oval erkekler ise daha ince bir yapıdadır. Yumurta paketi 10-12 mm uzunluğunda ve siyahımsı kahve renktedir. Erkek birey nimfleri 7-8 gömlek dişi birey nimfleri ise 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadır.

Barınma Alanları
Ergin ve nimfler gündüz saatlerinde sıcak ve karanlık yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvardaki yarık ve çatlakların arası, tahta aralıkları, kapı ve pencere kasalarının duvarla bitiştiği boşluklara rahatlıkla yerleşerek yuvalarını yaparlar.Yaz aylarında sıcak yerlerde çöplük,lağım,kanalizasyon ve benzeri gibi binalardan uzak yerlerde yaşadıklarını sürdürdükleri gözlenmektedir.

Korunma İpuçları
B. orientalis’in bazı bakteri, protozoa ve nematod türleriyle ilişkilerinin olduğu saptanmıştır. Mücadele etmesi çok dikkat ister ve dışarıda üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp bulup yok etmek için MERSİN BÖCEK İLAÇLAMA gibi profesyonel servise ihtiyaç duyulur.Böceklerin ergin ve yumurta bırakma durumunda gerçek çözüm için ,15 günlük periyotla minimum iki ilaçlama gereklidir,İlk olarak mevcut canlılar ölür. İkinci ilaçlamada ise bıraktıkları yumurtaların patlaması beklenerek ,yumurtadan çıkan böceklerde ilaçlanarak kesin netice alınır.

Kahverengi Bantlı Hamamböceği

böcek

böcek

Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak açık sarı,pembe bazen koyu kahve renkte bulunurlar.Erginler 10-14 mm boyundadır.Dişilerde vücut toplucave arkaya doğru genişlemektedir,kanatlar kısadır.

Yaşam Evreleri
Kahverengi çizgili Hamamböceğinin bıraktığı Yumurta paketi yaklaşık 5 mm boyunda ve 2 mm enindedir, koyu kahve renkte içerisinde 16 civarı yumurta bulunur..Bir dişi 7-10 gün aralıklarla 15 – 20 yumurta paketi bırakır.

Barınma Alanları
insanların bulunduğu yaşam alanlarına oldukça iyi kanalize olan bu tür Evlerde buzdolaplarının arkasında , elektronik eşyalarının içerisinde mobilyaların çöp kutularının iç kısımlarına kalorifer kazanlarının bulunduğu kısımlarda çok rastlanır.

Korunma İpuçları
Gündüz saklanıp gece dışarıda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği ergin ve nimfleri çok hızlı ve hareketlidir.ufacık bir harekette uçup kendilerini yere atarlar.MERSİN BÖCEK İLAÇLAMA uzman kadrosuyla böcek ilaçlama konusunda siz değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunar.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Call Now ButtonHEMEN ARA